Náš ochotnický spolek vzniknul na jaře roku 2006, ujala se nás herečka a dlouholetá členka divadla Večerní Brno, paní Martina Valíková Výhodová.

První hru, kterou jsme si zahráli „A co svatba dědečku Mrazíčku“ napsala její bývalá žákyně Základní umělecké školy ve Znojmě, kde naše paní režisérka působí, Lenka Dobiášová. 

 Prosincová premiéra přinesla našemu souboru velké překvapení, protože Dobšická sokolovna praskala ve švech. Obec nás vybavila oponou a portály, zatemnila se okna a atmosféra sálu připomínala divadlo. To, že jsme sklidili velký potlesk a naši milí diváci se během představení smáli nejen netradičním kostýmům, ale i našim výkonům, nás dojalo a osvítilo dalším nápadem. Do jara zvládneme nazkoušet něco nového, svěžího, jarního a veselého.

"Včelka Jáma", opět z pera už naší dvorní scénáristky Lenky Dobiášové, přilákala do sokolovny spoustu Dobšičáků, ale i lidí z okolí.

Mezitím, co jsme zkoušeli Jámu, jsme s Mrazíkem „kočovali“ po okolních obcích a plnili si své „herecké sny“ o plných sálech a usměvavých divácích, tedy pokud zrovna neřádila chřipková epidemie. Pak jednu z našich zkoušek navštívila asistentka režiséra pana Václava Křístka, který spolu se štábem České televize Ostrava natáčel u nás na Jižní Moravě pohádku. Bylo to na konci léta 2007.

Většina z našeho souboru dostala svoji první filmovou roli. Kostymérky nás proměnily v dvorní dámy, lokaje nebo zbrojnoše. Když jsme se pak různě potkávali na place, ani jsme se vzájemně nemohli poznat. Byla to krásná práce, na jejímž konci se zrodila pohádka „Tři srdce“, která měla premiéru 25. prosince roku 2007 na ČT1.

Krátce poté jsme rozšířili náš repertoár o „Popletené vysílání“ nebo pohádku „O strašidle Bublifuk“, kterou jsme už několikrát hráli na různých místech pro děti. 

23. srpna 2008 jsme v Dobšické sokolovně poprvé uspořádali „malý“ divadelní festival. Přehlídka amatérských divadelních souborů z celé naší malebné Moravy se nám snad organizačně podařila zvládnout obstojně a tak se už můžete začít těšit na druhý ročník „Dobšických divadelních dožínek“ na konci srpna 2009 !!! Doufáme, že nám vydrží skvělá spolupráce s Autobazarem Cars trade M&M pana Marka Závišky, kterému děkujeme za to, že se stal Generálním partnerem prvních „Dobšických divadelních dožínek“. Stejně tak se budeme snažit, abychom nejen našeho báječného pana starostu Jaroslava Jenšovského, ale i Vás ostatní, potěšili dalším výběrem ochotnických souborů, které dokážou zvládnout představení jako profesionálové.

Tak to by bylo něco málo o nás. Naše začátky a řekla bych i úspěchy a snahu nám už nikdo neodpáře.